Page 195 - 7. Sınıf Matematik Defterim
P. 195
CEVAP ANAHTARI
6 kişi için 500 mL süt . x 100 . 100
3 kişi için ? mL süt 1. 250 100 = 100 x = 250 = 40
3 . 500
? = . x 15 . 100
6 2. 50 100 = 15 x = 50 = 30
? = 250 mL
.
e. 6 kişi için yoğurt miktarı şeker miktarından 400 - 200 = 200 g 3. 200 x = 4 x = 4 . 100 = 2
eksiktir. 100 200
12 kişi için 2 . 200 = 400 g eksik olur. x 20 . 100
.
4. 500 = 20 x = = 4
13. ETKİNLİK 100 500
.
1. 100 . 17 = 17 5. 300. 110 = 330 5. 360 x = 72 x = 72 . 100 = 20
100 100 100 360
.
.
2. 50 14 = 7 6. 400. 10 = 40 6. 180 x = 15 x = 15 . 100 = 25
100 100 100 180 3
.
.
3. 60 25 = 15 7. 500 . 50 = 250 7. 48 x = 2,4 x = 2,4 . 100 = 5
100 100 100 48
40
4. 200 . = 80 18. ETKİNLİK
100 8 + 12 20 1
a. = = c. 12 = 3
14. ETKİNLİK 40 40 2 20 5
10 1 . 50 50 3.20 60
a. 600 . = 60 TL indirim = = %50 = = %60
100 2 . 50 100 5.20 100
20 6 3 14 7
b. 200 . = 40 TL indirim b. = d. =
100 40 20 40 20
25 3 . 5 15
800 . = 200 TL indirim = = %15 7.5 = 35 = %35
100 20 . 5 100 20.5 100
200 + 800 = 1000 TL e. 6 = 30 = %30
İndirimden sonra 1000 - 240 = 760 TL ödeme yapmıştır. 20 100
10
c. 100 . = 10 TL indirim
100 19. ETKİNLİK
20 . 10
400 . = 80 TL indirim 1. 50 = 5 50 + 5 = 55
100 100
Yapılan ödeme = (400 + 100) - (10 + 80) = 500 - 90 = 410 TL 2. 40 . 25 = 10 40 - 10 = 30
400+600+800+200+100 100
d. .30 = 630 TL indirim.
100 3. 90 . 50 = 45 90 + 45 = 135
Ödenen tutar: 2100-630 = 1470 TL 100
8
15. ETKİNLİK 4. 120 . 100 = 9,6 120 - 9,6 = 110,4
.
.
1. 10 100 = 200 4. 40 100 = 160 5. 80 . 40
25
5 = 32 80 + 32 = 112
100
2. 25 . 100 = 250 5. 90 . 100 6. 200 . 60 = 120 200 - 120 = 80
10 30 = 300 100
3. 50 . 100 = 250 6. 60 . 100 7. 420 . 25 = 105 420 - 105 = 315
20 40 = 150 100
20. ETKİNLİK
16. ETKİNLİK
1. 15 3. 10 5. 19 7. 41
Doğru → Doğru → Yanlış → 6. çıkış
2. 15 4. 30 6. 18 8. 40
17. ETKİNLİK
194 7. Sınıf Matematik