Page 155 - 4-sinif-vip-tum-dersler-konu-anlatimli-22
P. 155
ÖLÇÜ BİRİMLERİNİN DÖNÜŞÜMÜ 5. ÜNİTE 155
Uzunluk temel ölçü birimimiz metredir. Metre kısaca “m” ile yazılır. Uzunluk dönü-
şümleri aşağıdaki gibidir.
kilometre km x 1000 metre m x 100 santimetre cm x 10
÷ 1000 metre m ÷ 100 santimetre cm ÷ 10 milimetre mm
1000 metre = 1 kilometre 100 santimetre = 1 metre 10 milimetre = 1 santimetre
̛ Örnek: Aşağıdaki uzunluk ölçülerinin dönüşümlerini yapalım.
3 km = ...?... m, 3 km = 3 x 1000 = 3000 m, 3 km = 3000 m
12000 m = ...?... km, 12000 = 12000 ÷ 1000 = 12 km, 12000 m = 12 km
9 m = ...?... cm, 9 m = 9 x 100 = 900 cm, 9 m = 900 cm
2500 cm = ...?... m, 2500 cm = 2500 ÷ 100 = 25 m, 2500 cm = 25 m
5 cm = ...?... mm, 5 cm = 5 x 10 = 50 mm, 5 cm = 50 mm
70 mm = ...?... cm, 70 mm = 70 ÷ 10 = 7 cm, 70 mm = 7 cm
̛ Örnek: Aşağıda verilen uzunluk ölçülerinin dönüşümlerini yapalım.
7 m + 50 cm = .... cm, 7 m = 7 x 100 = 700 cm olup 700 cm + 50 cm = 750 cm
5 km - 800 m = .... m, 5 km = 5 x 1000 = 5000 m olup 5000 m - 800 m = 4200 m
9 cm - 20 mm = .... mm, 9 cm = 9 x 10 = 90 mm olup 90 mm - 20 mm = 70 mm
6000 m - 2 km = ... km, 6000 m = 6000 ÷ 1000 = 6 km olup 6 km - 2 km = 4 km
150 mm + 7 cm = ... cm, 150 mm = 150 ÷ 10 = 15 cm olup 15 cm + 7 cm = 22 cm
3500 cm - 25 m = ... m, 3500 cm = 3500 ÷ 100 = 35 m olup 35 m - 25 m = 10 m
̛ Örnek:
20 cm 10 cm
90 cm
Uzunluğu 90 cm olan bir çıtanın bir ucundan 20 cm, diğer ucundan 10 cm'lik iki parça
kesiliyor. Buna göre kalan parçanın uzunluğunun kaç mm olduğunu bulalım.
̚ Çözüm: Kesilen parçaların toplam uzunluğu = 20 cm + 10 cm = 30 cm
Kalan parça = 90 - 30 = 60 cm
60 cm = 60 x 10 = 600 mm’dir.
EDİTÖR YAYINEVİ